خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

اولین زن عرب فاتح 7 قله

   Sharjah woman scales Denali in Arab world first  برای سوزانا آل هوبی چیزی فراتر از استقامت بود تا به بلندترین قله امریکای شمالی دست یابد. شجاعت نقش مهمی در گام نهادن او بر قله ای بود که کمتر از 20 سانتیمتر پهنای آن بود. بعد از سه بار تلاش ناموفق برای صعود به قله 6190 متری دنالی در آلاسکا، بلندترین قله شمال امریکا، این مادر 46 ساله با اصالت فلسطینی عاقبت این قله را صعود کرد و اولین زن عرب شناخته شد که هفت قله بلند هفت قاره را صعود می کند.
  مجموعه ای که او کامل کرده شامل قله کلیمانجارو در تانزانیا است که او 10 بار آن را صعود کرده، اورست را در سال 2011، البروس در اروپا را سه بار، آکونکاگوا بلندترین قله امریکای جنوبی، وینسون ماسیف در قطب جنوب و قله کارزتنز در استرالیا، او گفته :
  " روی دنالی ناچار هستید که بر لبه تیغی همچون چاقو بایستید، با قندیل های بیشماری در هر دو سو و روی لبه ای که گاهی کمتر از 20 سانتیمتر است گامبردارید که یک چالش بزرگ است و نباید در عبور تردید کرد زیرا ترس موجب سقوط شما خواهد شد"
  هنگامی که از او در باره دشوارترین لحظات این صعود پرسیده شد او پیگ هیل در دنالی را به خاطر آورد
  " عارضه ای طبیعی درست زیر قله نوام با شیب و بسیار بلند که تقریبا تلاش در انتهای آن انرژی زیادی می برد. هوا نیز بسیار رقیق است و تنفس به سختی صورت می گیرد. من بر آن به عنوان آخرین مانع غلبه کردم"
  بعد از 21 روز شرایط جوی سخت و درجه حرارت منفی 30 درجه ، بانو سوزانا در ساعت چهار و پانزده دقیقه بعد از ظهر اول ماه جون قله را صعود کرد. او قبلا سه بار روی آن تلاش کرده بود، نخستین بار بیشتر از 4800 متر پیشروی نداشت و تیم او در انتظار برای شرایط جوی خوب با کمبود وقت مواجه شد، تلاش دوم توام با باد شدید هنگام عبور از دیواره با استفاده از طناب تا ارتفاع 4900 متر بود.
  " بعد از ساعت ها صعود متوجه شدم که انگشتان دستم مشکل دارند و معلوم شد که دچار سرمازدگی در دو انگشت دست راست شده ام و واضح بود که اگر به فکر سلامتی خود بودم باید تلاش را متوقف می کردم."
  در تلاش سوم او بسیار به هدف نزدیک شد. به ارتفاع 5490 متری رسید و چهار ساعت تا قله فرصت داشت با این حال شرایط جوی بد آنها را در بر گرفت و مجددا تلاش خود را متوقف کردند.
  " احساسی که بدست آوردم چیزی بود شبیه خلسه "
  با انعکاس ماجراجویی های خود در هر روز او از کوله پشتی اش به عنوان هیولا یاد می کند.
  "چالش روزانه این بود که چه کسی برنده خواهد شد. همگی باید امورات خود را به خوبی انجام می دادیم، دستشویی کردن در یک سطل و ریختن آن در چند شکافی که توسط خدمات پارک ملی به این کار اختصاص یافته بود تا از کثیفی کوهستان خودداری شود، دستشویی کردن در سطل چندان خوشایند نیست. غذا، پارچه و دستمال کاغذی در انتهای برنامه کمیاب می شد. بعد از حس سخاوتمندانه تقسیم غذا بین یکدیگر، ما شروع به خساست و پنهان کردن مایحتاج از همدیگر می کردیم. همچنین شروع کرده بودیم به معامله پایاپای تکه های شکلات برای مقداری دستمال توالت و یا دستمال مرطوب واز این قبیل. روز های بسیار سختی را برای صعود صرف می کردیم و مواقعی هم که در انتظار هوای خوب بودیم استراحت کامل می کردیم. کمپ های خود را محکم برقرار می کردیم و آن را با ایجاد دیوار برفی دور چادرها در مقابل باد محافظت می کردیم. آمادگی برای چنین صعودی به همان اندازه دشوار بود و شامل آموزش های سخت، استقامت، قدرت و پایداری بود مثل حمل کوله پشتی با وزن های مختلف و سنگین و صعود از 250 پله، 10 کیلومتر دویدن سریع و تمرینات قدرتی"
  با 15 سال کوه نوردی و صعود از قله های بلند جهان او اولین زن عرب در صعود به اورست در سال 2011 شناخته شد، سوزانا نمی داند که چرا این کار را شروع کرده است.
  " فکر می کنم که زمانیکه کلیمانجارو در آفریقا را برای اولین بار صعود کردم ، کوهستان مرا پیدا کرد. سفر من با پیاده روی شروع شد بعد صخره نوردی ، بعد یخ نوردی و حالا کوه نوردی در ارتفاعات بالا. احساسی توام با رهایی است زمانیکه به بالاترین نقطه با تلاش سخت و وصف ناپذیر می رسید. وقتی که به شهر بر میگردید در می بابید که چیزی غیر ممکن وجود ندارد"
  سوزانا آل هویی موسس شرکت طبیعت گردی کاوشگران راجالا است و در امارات متحده با دختران 19 و 22 ساله خود زندگی می کند.

  منبع


  این مطلب تا کنون 9 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : صعود ,کردیم ,کرده ,نوردی ,سوزانا ,ساعت ,شروع کرده ,کوله پشتی ,برای صعود ,
  اولین زن عرب فاتح 7 قله

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر